Wymiana akumulatora - kilka wskazówek dla kierowców

Wymiana akumulatora - kilka wskazówek dla kierowców

Padł Ci akumulator w samochodzie w najmniej odpowiednim momencie? Zastanawiasz się jak wymienić akumulator i kiedy możesz to zrobić? W tym artykule umieszczamy kilka cennych wskazówek dla kierowców, które opisują jak zrobić to prawidłowo i kiedy akumulator zazwyczaj przestaje działać.

Kiedy akumulator do wymiany? Jak się rozładuje?

Nikt chyba nie lubi sytuacji, w których auto przestaje działać. Wymiana akumulatora dotyka nas najczęściej przy silnych mrozach lub upalnym lecie, kiedy to ulega on zasiarczeniu. Nie sposób wozić ze sobą miernika elektrycznego, ale jeżeli jakimś cudem mamy go na wyposażeniu w aucie, warto sprawdzić skoki napięcia na akumulatorze, kiedy np. wciskamy pedał hamulca lub zapalamy światła.

I tutaj wśród wielu kierowców rodzi się pytanie, kiedy wymienić akumulator? Możemy próbować podładować go prostownikiem. Najlepiej ustawić go na 10% mocy akumulatora, aby podładować go z odpowiednim natężeniem. Takich akumulatorów nie należy nadmiernie przeładowywać, ponieważ pogarsza to ich wytrzymałość. Jeżeli wskazówka miernika dziwnie faluje lub akumulator nadmiernie się przegrzewa - to znak, że czas pomyśleć o jego wymianie.

Jak wyjąć akumulator z samochodu?

Gdy staniemy już przed koniecznością wymiany akumulatora, musimy na początku sprawdzić w instrukcji producenta, czy przeprowadzenie takiej operacji nie wymaga wizyty w serwisie. Nowsze modele aut posiadają wiele systemów elektronicznych, dla których demontaż akumulatora może być szkodliwy.

Jeżeli wiemy, że możemy przeprowadzić taką wymianę samodzielnie, potrzebne są zazwyczaj dwa rozmiary kluczy francuskich (10 i 13). Akumulator może być umieszczony w różnych miejscach - pod maską, fotelem, czy w bagażniku. Niekiedy zdarzają się sytuację, że wymiana akumulatora wymaga demontażu innych części, aby ułatwić do niego dostęp.

Na początku zdejmujemy klemę ujemną (zazwyczaj czarną), a następnie klemę dodatnią (najczęściej czerwoną). Tutaj potrzebny nam będzie klucz 10 do ich odkręcenia. Akumulatory mają niekiedy dodatkowe mocowanie do konstrukcji samochodu, a tam niezbędny może się okazać klucz 13. Wyjmowanie akumulatora powinno się odbywać bez zbędnego trząchania nim lub przechylania, aby nie wydostały się z niego szkodliwe substancje.

Wymiana akumulatora w sklepie - co wiedzieć?

Nie zawsze jesteśmy pewni, jaki akumulator powinniśmy kupić. Najlepiej, kiedy udajemy się do sklepu po nowy akumulator, musimy zabrać ze sobą stary model. Zużytego nie możemy wyrzucać do śmieci, a przy zakupie nowego (w przypadku braku starego) pobierana jest kaucja w wysokości około 30 PLN. 

Jak wymieniamy akumulator na nowy, są najczęściej na nich nalepki opisujące jego napięcie, czy pojemność. Zabierając ze sobą stary mamy gwarancję, że zostanie dobrany odpowiedni zamiennik do naszego auta. Kiedy już go wymieniamy, przypinamy najpierw klemę dodatnią, a potem ujemną.

Ubezpieczenie na wypadek rozładowania akumulatora

Los nie zawsze sprzyja na tyle, że do rozładowania akumulatora dojdzie przed domem. Do awarii często dochodzi podczas podróży, a jeżeli nie jesteśmy na to przygotowani np. nie posiadamy odpowiednich narzędzi, jak wtedy wyjąć akumulator?

Wiele Ubezpieczycieli oferuje swoim Klientom w ramach ubezpieczenia Assistance - pomoc przy rozładowaniu akumulatora. Taki produkt w swojej ofercie posiada np. Euroins. Otrzymamy wtedy pomoc na wypadek rozładowania lub uszkodzenia akumulatora ubezpieczonego pojazdu. Ubezpieczenia jest przeznaczone dla samochodów spalinowych. Ochrona przeznaczona jest na jedno zdarzenie w okresie ochrony, a suma ubezpieczenia wynosi 2 000 PLN. 

Wymiana akumulatora może być wykonana tylko na drogach utwardzonych. Ubezpieczyciel nie ponosi kosztów nowego akumulatora, ale pokrywa koszt robocizny, dojazdu i wymiany do sumy ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie nie działa również w przypadku, gdy akumulator zostanie uszkodzony w trakcie wypadku. Ubezpieczenie jest dostępne dla osób zawierających umowę ubezpieczenia OC.

Porównywarka OC - spróbuj z Wygodnie.pl

W naszej ofercie posiadamy ubezpieczenia Euroins. Jeżeli stoisz przy wyborem oferty ubezpieczenia OC, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczenia samochodu. W kilka minut można porównać ceny ubezpieczenia kilku firm nie tylko pod kątem cenowym, ale i zakresu ubezpieczenia. Gdyby pojawiły się trudności przy uzupełnianiu formularza, nasza infolinia służy pomocą i chętnie pomoże Państwu przejść przez proces kalkulacji. Obliczenia można zapisać w postaci linku i wrócić do kalkulacji w dowolnym momencie (system ponownie przeliczy wysokość składki w oparciu o aktualne stawki).

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również