Wycena nieruchomości - jak ją przeprowadzić?

Wycena nieruchomości - jak ją przeprowadzić?

Chcesz wycenić swoją nieruchomość, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę? W tym artykule omawiamy, na co warto zwrócić uwagę w trakcie wyceny nieruchomości, co trzeba uwzględnić oraz kto poza Tobą może wykonać rzetelną wycenę nieruchomości i ile może to kosztować.

Kto może wycenić nieruchomość?

Gdy planujemy sprzedaż naszego mieszkania lub domu, kluczową rolę odgrywa prawidłowa wycena nieruchomości. Może ją sporządzić sam właściciel lokalu, ale nie tylko. Taką kalkulację może wykonać za nas rzeczoznawca lub agencja nieruchomości, która będzie pośredniczyć w sprzedaży mieszkania.

W przypadku korzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego możemy liczyć na bardzo szczegółową wycenę. Taki specjalista jest w stanie podać nam widełki cenowe, w jakich powinna zostać sprzedana nasza nieruchomość tak, aby nie stracić pieniędzy. Wycena mieszkania jest rzetelna, ponieważ rzeczoznawcy mają dostęp do aktów notarialnych innych nieruchomości, a także własną bazę operatów szacunkowych, dlatego takie obliczenia dają realną wartość lokalu. Rzeczoznawca jest najlepszym specjalistą, ponieważ wynajmują go nie tylko podmioty prywatne, ale i instytucje finansowe (np. często przed udzieleniem kolejnej transzy kredytu hipotecznego, banki zlecają rzeczoznawcom oględziny z postępu budowy nieruchomości).

Ponadto, jeżeli nie wiesz jak wycenić mieszkanie, a chcesz skorzystać z usług agencji nieruchomości, nie musisz martwić się tą kwestią. Wykonują oni również takie kalkulacje. Czasami nawet za darmo, gdy podpiszemy z nimi umowę o pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości lub ewentualnie za dodatkową opłatą.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Koszt wyceny mieszkania przez rzeczoznawcę zaczyna się od 500 PLN w górę. Znacznie więcej zapłacimy np. za wycenę domu z zagospodarowanym podwórkiem. W przypadku agencji nieruchomości będziemy musieli się liczyć również z podobną kwotą, albo rozliczeniem za wycenę w prowizji ze sprzedaży nieruchomości. 

Możliwość skorzystania z usług specjalistów nie zmienia faktu, że wiele osób samodzielnie decyduje się na wycenę nieruchomości. Głównym problemem jest to, że bardzo często określa się zbyt wysoką wartość lub zbyt niską. Kluczowe jest zachowanie odpowiednich widełek cenowych. Jeżeli decydujemy się przeprowadzić taką wycenę samodzielnie, to nie możemy zapomnieć o cenie ofertowej – czyli początkowej, a także transakcyjnej – czyli za ile rzeczywiście sprzedamy naszą nieruchomość. Nabywcy lubią negocjować, a możliwość uzyskania rabatu dodatkowo podbija chęć zakupu nieruchomości.

Jak wycenić mieszkanie - na co zwrócić uwagę?

Wiele czynników może mieć wpływa na wartość mieszkania. W naszej wycenie nieruchomości powinniśmy uwzględnić: lokalizację, typ budynku (czy to np. blok, czy kamienica), rok budowy, liczbę pokoi, powierzchnię użytkową, piętro położenia lokalu, liczbę pięter w budynku, czy jest winda, standard wykończenia, czy mieszkanie posiada balkon/taras, miejsce postojowe, garaż, piwnicę, komórkę lokatorską, a nawet jak jest wysokość czynszu. 

Dobrą praktyką jest skorzystanie z portali z ogłoszeniami nieruchomości, w których możemy wyliczyć np. średnią wartość naszej nieruchomości w oparciu o podobne kryteria i standard mieszkań. Wtedy wystarczy odrzucić najtańsze i najdroższe oferty, zestawić ze sobą kilka podobnych pozycji i obliczyć średnią wycenę mieszkania od innych właścicieli.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nietypowe rozwiązania w naszym lokalu. Jeżeli posiadamy dodatkowo zamontowaną klimatyzację, antresolę na tarasie, specjalistyczny sprzęt w zabudowie kuchennej, to te elementy powinny determinować większą cenę za lokal. Gdy sprzedajemy mieszkanie z całym asortymentem, elektronikę i inne akcesoria, powinniśmy je odpowiednio uwzględnić w naszej wycenie nieruchomości. To samo tyczy się wyceny domów z zagospodarowanym terenem, altanką, wiatą, budynkami, budowlami itp.

Zanim sprzedam mieszkanie - czy warto pomyśleć o ubezpieczeniu?

Według wielu szacunków, średni czas poświęcony na sprzedaż mieszkania wynosi pół roku. Znacznie dłużej trwa proces sprzedaży domów. Wpływ na to może mieć cena nieruchomości w Polsce, ale i sam proces ubiegania się np. o kredyt hipoteczny przez nabywcę. W tym czasie nieruchomość jest wynajmowana, a najczęściej niezamieszkała. Warto więc ją odpowiednio ubezpieczyć. 

Dom lub mieszkanie za niezamieszkałe uważa się, jeżeli nikt nie mieszka w nim przez okres ponad 90 dni. W trakcie kalkulacji ubezpieczenia w kalkulatorze Wygodnie.pl warto zaznaczyć ten element, aby ochrona obejmowała budynek, w którym nikt nie mieszka. Wtedy Ubezpieczyciel nalicza odpowiednią zwyżkę. Można również rozszerzyć zakres ubezpieczenia o ochronę na wypadek kradzieży i włamania.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również