Uszkodzenie samochodu zastępczego - kto poniesie odpowiedzialność za szkody?

Uszkodzenie samochodu zastępczego - kto poniesie odpowiedzialność za szkody?

Wypadek drogowy, czy uszkodzenie samochodu może spowodować, że nie będziesz mógł korzystać z pojazdu. Jeśli utraciłeś samochód w wyniku działania sił przyrody, kradzieży, czy uczestnicząc w kolizji, możesz w każdej chwili skorzystać z usługi wypożyczenia pojazdu zastępczego.

Kiedy przysługuje samochód zastępczy?

Funkcjonowanie bez sprawnego samochodu obecnie wydaje się niemożliwe. Pomoc w postaci samochodu zastępczego ma ogromne znaczenie. Jednak co zrobić, gdy spowodujemy stłuczkę autem zastępczym? Kto poniesie za to odpowiedzialność? 

Jeżeli bierzesz udział w wypadku, bądź kolizji, a nie jesteś sprawcą tego niefortunnego zdarzenia, masz prawo do otrzymania pojazdu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy. Istotne jest, aby ubiegając się o takie rozwiązanie, złożyć właściwe oświadczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Musisz również precyzyjnie wykazać, że samochód jest Ci absolutnie niezbędny w codziennym funkcjonowaniu.  

Podjęcie decyzji o dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco daje Ci możliwość darmowego wynajmu samochodu zastępczego. Warunkiem tego jest zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zazwyczaj okres użytkowania takiego pojazdu ogranicza się tylko do kilku dni. 

Niektóre firmy pożyczą Ci samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego pojazdu objętego gwarancją. Z takiej usług możesz skorzystać w sytuacji, gdy samochód jest całkowicie niezdatny do jazdy, a uszkodzenia nie nastąpiły z Twojej winy.

Kto ponosi odpowiedzialność za naprawę samochodu zastępczego?

Bez względu na to, w jakich okolicznościach otrzymasz samochód zastępczy, najważniejsze jest, abyś skrupulatnie zapoznał się z regulaminem i umową wypożyczenia. Takie dokumenty informują szczegółowo o tym, jakie warunki Cię obowiązują w trakcie przyjęcia, korzystania i oddania pojazdu. Nie może w nich zabraknąć wzmianki, do kogo należy obowiązek likwidacji szkód w przypadku uszkodzenia pojazdu zastępczego. Przed wypożyczeniem samochodu zawsze masz możliwość zapytania właściciela o warunki odpowiedzialności za uczynione, hipotetyczne szkody.

  • Jeśli uszkodzenia zostały spowodowane przez innego kierowcę i sprawca jest znany, to koszty naprawy pokryte zostaną z ubezpieczenia OC sprawcy. Ważnym aspektem jest, abyś zadbał o dowody. Niezbędne będzie sporządzenie oświadczenia o zdarzeniu, bądź wezwanie policji;
  • W przypadku, gdy to Ty jesteś winny uszkodzeń lub sprawca zdarzenia jest nieznany, odpowiedzialność najprawdopodobniej poniesie ubezpieczyciel AC. Wypożyczalnia może też zobowiązać Cię to tego, abyś poniósł koszty udziału własnego;
  • Wszystko bezwzględnie spadnie na Ciebie, gdy samochód zastępczy zostanie udostępniony osobie trzeciej. Obciążenie kosztami wynajmującego może także nastąpić w wyniku nieodpowiedniego użytkowania niezgodnego z warunkami umowy. Popełnienie przestępstwa, takiego jak prowadzenie wypożyczonego pojazdu pod wpływem alkoholu, czy innych niedozwolonych środków, jest równoznaczne z zapłatą za wszelkie uszkodzenia. Zostaniesz zobowiązany do pokrycia kosztów wyrządzonych szkód również wtedy, gdy na miejsce zdarzenia nie zostaną wezwane odpowiednie służby, a wypożyczalnia nie zostanie w porę poinformowana.

Jak zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za uszkodzenie samochodu zastępczego?

Każda firma posiada własne wymagania dotyczące postępowania w sytuacji uszkodzenia pojazdu zastępczego. Pierwszym i zarazem kluczowym elementem jest bardzo dokładne przeczytanie i zapoznanie się ze wszelkimi dokumentami, które akceptujesz. Stosując się do zaleceń wypożyczalni lub ubezpieczyciela, jesteś w stanie zminimalizować ryzyko odpowiedzialności za szkody powstałe na pojeździe zastępczym. Bądź świadomy konsekwencji i postępuj zgodnie z zapisami umowy i regulaminem. Pod żadnym pozorem nie udostępniaj pojazdu innej osobie, gdyż nie masz gwarancji, że będzie użytkowała pojazd zgodnie z jego przeznaczeniem. Zdarza się, że musisz przetransportować w samochodzie swojego ukochanego zwierzaka. Musisz wtedy koniecznie przemyśleć właściwe zabezpieczenie wnętrza pojazdu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Istotne jest dokładne obejrzenie pojazdu, nim trafi z powrotem do wypożyczalni. Widząc nawet lekkie zarysowania, czy wgniecenia, lepiej od razu je zgłosić.

Stosując się do wszystkich tych uwag, można zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności za uszkodzenia samochodu zastępczego lub zupełnie tego uniknąć. W razie wszelkich wątpliwości warto poradzić się ekspertów, np. dzwoniąc na infolinię, czy podejmując współpracę z firmami, które zajmują się porównywaniem ubezpieczeń. Kompetentni przedstawiciele rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości w zakresie tego zagadnienia.

Może zainteresuje Cię również