Ubezpieczenie telefonu - jaką ofertę wybrać?

Ubezpieczenie telefonu - jaką ofertę wybrać?

Nastały czasy, kiedy większość z nas korzysta ze smartfonów, tabletów lub komputerów przenośnych. W zasadzie to nawet trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu. Kupujemy więc sprzęt coraz nowszy, coraz lepszy i tym samym też coraz droższy. Czy można taki telefon ubezpieczyć, żeby w razie jakiegoś zdarzenia odzyskać utracone pieniądze i kupić nowy smartfon?

Ubezpieczenie smartfona - propozycje rynkowe dla osób prywatnych

Jeśli kupujemy telefon do użytku prywatnego, mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze, opcja ubezpieczenia telefonu u operatora. Operatorzy, w momencie zawierania, przedłużania umowy i zakupu nowego sprzętu z pewnością zaproponują nam jego ubezpieczenie. Jest to oferta na „tu i teraz”, czyli możemy z niej skorzystać tylko w momencie zakupu nowego telefonu lub ewentualnie maksymalnie w okresie 3 miesięcy od jego zakupu. Jest to propozycja oferowana przez firmę ubezpieczeniową, z którą dany operator ma podpisaną umowę o współpracy. Tu w zasadzie każdy operator zaoferuje nam jakieś rozwiązanie. Najczęściej oferta dotyczy naprawy/wymianu ekranu ale warianty bogatsze zawierają też opcję awarii, uszkodzenia, zalania całego telefonu. Wybór takiego ubezpieczenia daje ochronę w każdym miejscu użytkowania sprzętu.

Podobną możliwość ubezpieczenia nowo zakupionego sprzętu znajdziemy w sklepach należących do dużych sieci handlowych. Tu jednak byłbym ostrożny i przed skorzystaniem z takiej opcji proponuję dobrze przeanalizować warunki ubezpieczenia, szczególnie w części dotyczącej wyłączeń.

Druga opcja, to ubezpieczenie indywidualne, zawierane z towarzystwem ubezpieczeniowym na ubezpieczenie telefonu. Tu oferta niestety nie jest szeroko dostępna. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie udzielają ochrony na ubezpieczenie smartfona, z uwagi na dużą ilość zgłaszanych szkód. Ciekawą propozycję ma Warta. Można tu ubezpieczyć smartfon, tablet, smartwatch na oddzielnych warunkach, bez konieczności łączenia z innymi ubezpieczeniami. Ta oferta przeznaczona jest dla posiadaczy sprzętu nie starszego niż 4–letni. Warta oferuje ubezpieczenie w kilku wariantach do wyboru. Warianty różnią się zakresem ochrony. W wariancie podstawowym ubezpieczymy tylko wyświetlacz telefonu/tabletu od jego zniszczenia, ale kolejne warianty obejmują już uszkodzenia całego sprzętu, łącznie z jego kradzieżą. Ochrona obowiązuje na całym świecie. To rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejszym z dostępnych na rynku.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe EUROPA również ma propozycję dla posiadaczy smartfonów. Tu jednak oferta ograniczona jest do ubezpieczenia samego wyświetlacza od jego uszkodzenia do kwoty 1 000 PLN. Poza przytoczonymi wcześniej możliwościami istnieje jeszcze możliwość ubezpieczenia smartfona przy pomocy aplikacji internetowej oferowanej przez pośrednika Simpleresurance, który oferuje ubezpieczenie telefonu, tableta, laptopa przy współudziale mało znanego w Polsce holenderskiego ubezpieczyciela – AWP P&C SA.

Ubezpieczenie telefonu przy ubezpieczeniu domu/mieszkania

Jest to kolejna opcja z jakiej możemy skorzystać chcąc zabezpieczyć się przed skutkami zniszczenia, utraty lub uszkodzenia smartfona. To najszerzej dostępna i najbardziej rozbudowana propozycja rynku ubezpieczeniowego. W zasadzie każda firma ubezpieczeniowa, sprzedająca na polskim rynku ubezpieczenia majątkowe, ma w ofercie ubezpieczenia mieszkań/domów, a tym samym ubezpieczenia telefonów, tabletów, smartwatchy, laptopów i całej gamy innego sprzętu elektronicznego. Te wszystkie urządzenia będą ubezpieczone wraz z innym sprzętem stanowiącym wyposażenie mieszkania, o ile wybierzemy ubezpieczenie mienia ruchomego w mieszkaniu. 

Zakres ochrony jest zazwyczaj dość szeroki. O ile jest to możliwe, to dobrze zawsze wybrać zakres oparty o wszystkie ryzyka (all risks), gdyż jest to zdecydowanie najkorzystniejszy sposób ochrony. Należy jednak pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zdarzenia, które powstały w ubezpieczonym domu lub mieszkaniu. Czasem istnieje możliwość rozszerzenia o szkody powstałe poza miejscem ubezpieczenia i o tę opcję warto sobie rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową. Jest to jednak dodatek do podstawowego ubezpieczenia mieszkania lub domu.

Ubezpieczenie telefonu - od jakich zdarzeń?

Jak już wcześniej wspomniano, najczęściej oferuje się ubezpieczenie wyświetlacza. Dostaniemy więc ubezpieczenie na wypadek jego stłuczenia, czy pęknięcia powstałych na skutek jakiegoś wypadku nagłego i niezależnego od naszej woli. Może to być np. wypadnięcie z ręki lub nieumyślne uderzenie o twardy przedmiot. Można też wybrać wariant bogatszy obejmujący uszkodzenie sprzętu w wyniku przepięcia, zalania lub jego utratę np. na skutek kradzieży. Najszerszą ochronę będziemy mieli przy ubezpieczeniu smartfona jako ruchomości domowej wraz z ubezpieczeniem mieszkania albo domu. Zakres ubezpieczenia od wszystkich ryzyk (all risks) obejmuje wszystkie zdarzenia mogące zniszczyć sprzęt, poza tymi wyraźnie wyłączonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że ta opcja dotyczy najczęściej tylko tego, co zdarzy się w mieszkaniu.

Ubezpieczenie smartfona - ile to kosztuje?

Wybierając opcję ubezpieczenia u operatorów lub w sieci handlowej w momencie kupna nowego telefonu, musimy liczyć się z kosztami rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Cena będzie zależała od wyboru wariantu, a tym samym od zakresu ubezpieczenia. Koszt doliczany jest najczęściej do abonamentu lub rat. Podobnie cena kształtować się będzie przy wyborze ubezpieczenia Warty. 

Korzystając natomiast z ubezpieczenia smartfona przy ubezpieczeniu mieszkania koszt będzie uzależniony od wartości ubezpieczanego mieszkania, wartości ruchomości domowych i zakresu ubezpieczenia. Średnia cena za ubezpieczenie mieszkania wraz ze sprzętami to koszt ok. 300 PLN - 400 PLN. Tyle, że za tę cenę będziemy mieli znacznie szersze ubezpieczenie, nawet z ochroną w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Szczegółowych informacji na temat kosztów i zakresu ubezpieczenia udzieli wygodnie.pl.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Może zainteresuje Cię również