Samochody 7-osobowe - jakie modele sprawdzą się w dużej rodzinie?

Samochody 7-osobowe - jakie modele sprawdzą się w dużej rodzinie?

Jakie są popularne modele aut 7-osobowych. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Jakie są wady i zalety takich samochodów? Który rodzaj nadwozia jest najpopularniejszy?

Auta 7-osobowe - to właściwie jakie?

Powodów, które przemawiają za zakupem ciut większego auta jest wiele. I nie zawsze takie decyzje wymusza na rodzicach liczba pociech. Są sytuacje, kiedy nawet zwykła rodzina 2+3 udaje się na wakacje i musi zabrać ze sobą opiekunkę do dzieci. To już wystarczający powód, aby rozważyć, czy sprawdzą się samochody 6-osobowe, czy 7-osobowe.

Od takich pojazdów wymaga się wielu rzeczy. Poza dalekimi podróżami na wakacje, auto musi się sprawdzić w codziennym dojeżdżaniu do pracy, szkoły, czy parkowaniu na mieście w trakcie zakupów. Dobrze by było, żeby miało spory bagażnik (z tym niestety jest ciężko), a także dawało poczucie bezpieczeństwa. Trudno znaleźć takie auta od ręki w popularnych salonach – raczej są na zamówienie, ale wbrew pozorom, ilość modeli dostępnych na rynku jest bardzo szeroka.

W kwestii nadwozia, jest to najczęściej SUV 7-osobowy lub minivan. Choć zdarzają się minibusy. Takim minivanem może być np. BMW 2 Gran Tourer, Citroen Grand C4 Picasso (ten model posiada np. 3 mocowania ISOFIX pod foteliki dziecięce), Ford Grand C-Max, Volkswagen Touran, Volkswagen Sharan, Chevrolet, Orlando, Dacia Lodgy, Ford Galaxy, czy Opel Zafira. SUVy to np. BMW X5, Land Rover Discovery, Nissan Qashqai +2, Volvo XC90, Audi Q7, BMW X7, Hyundai Santa Fe. To tylko kilka przykładowych modeli, ponieważ jest ich znacznie więcej.

Samochody 7-osobowe - jak spisują się w praktyce?

Dawniej, znacznie więcej na rynku samochodowym było minivanów, lecz sukcesywnie były one wypierane przez SUVy. Wersja 7-osobowa takiego pojazdu występuje jako dodatek przy wersji 5-osobowej. Oznacza to, że za dwa dodatkowe fotele w 3 rzędzie musimy dopłacić kilka tysięcy (cena zależna jest od rodzaju obszycia foteli, czy samego modelu i marki samochodu). Są one składane, dlatego po rozłożeniu ich tracimy na wolnej przestrzeni w bagażniku – co niestety jest minusem. Sama przestrzeń dla osób siedzących w 3 rzędzie jest stosunkowo niewielka (najwięcej niedogodności spotka osoby wysokie).  

Jeżeli będziemy z rodziną około 7 osób, to warto rozważyć zamontowanie boksu dachowego, w którym będzie można umieścić bagaże. Sama pojemność bagażnika po rozłożeniu siedzeń może osiągać niecałe 100L, a w dodatku powierzchnia jest nierównomierna. Auta 7-osobowe nie mają zazwyczaj mocowań ISOFIX na ostatnich siedzeniach, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy w takim aucie możemy zamontować 2, 3, czy 4 foteliki. Im dłuższe jest auto, tym większy komfort podróżowania nim. Ponadto, takie obciążony pojazd potrzebuje dużo więcej czasu, żeby wyprzedzić inne auto, a także wydłuża się jego droga hamowania. Częściej odwiedzać będziemy również stację paliw.

Według opinii wielu ekspertów, SUV 7-osobowy nie zawsze gwarantuje nam bezpieczeństwo. Najbardziej narażeni na wypadki są pasażerowie 3 rzędu. W przypadku wgniecenia tyłu samochodu, od drugiego pojazdu dzieli ich tak naprawdę cienka klapa z szybą i kilkadziesiąt centymetrów przestrzeni. Zaleca się rozważną i odpowiedzialną jazdę w trakcie podróży z siedmioma pasażerami.

Ubezpieczenie OC+NNW samochodów 7-osobowych

Decydując się np. na zakup ubezpieczenia OC z NNW musimy wiedzieć, że w przypadku ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków z tytułu posiadania dodatkowych miejsc w pojeździe ubezpieczycieli uwzględni dodatkową zwyżkę (wtedy więcej osób podlega ochronie). W przypadku ubezpieczenia OC, cena uzależniona jest od np. pojemności silnika, marki i modelu konkretnego pojazdu, miejsca zamieszkania, a także historii szkodowości kierowcy. 

Jeżeli poszukuje polisy OC, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki Wygodnie.pl. Dostępny kalkulator OC zestawi ze sobą oferty różnych Zakładów Ubezpieczeń pod kątem ceny, ale również i zakresu ochrony. W razie trudności nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również