Przegląd instalacji gazowej w samochodzie - z czego się składa?

Przegląd instalacji gazowej w samochodzie - z czego się składa?

Planujesz zakup samochodu z instalacją LPG lub może jesteś właścicielem takiego auta? W tym artykule omawiamy, jak wyglądają przeglądy instalacji gazowej i badania techniczne w aucie, ile kosztuję, z jakich etapów się składają oraz na co należy zwrócić uwagę korzystając z zasilania samochodu gazem.

Przegląd z gazem - co musimy dodatkowo sprawdzać?

Samochody napędzane benzyną i poruszanie się nimi może sporo kosztować. Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów paliwa jest posiadanie instalacji gazowej. O ile na pierwszy rzut oka dodatkowe koszty związane z jej utrzymaniem budzą w nas niepewność, o tyle zwracają się one po kilku wizytach na stacjach LPG. Właściwy przegląd instalacji gazowej w samochodzie wpływa na jej sprawne działanie, a tym samym pozwala lepiej ograniczyć koszty podróży. 

Jeżeli chcemy kupić samochód już z zainstalowaną instalacją, na przegląd LPG warto udać się do dobrego specjalisty, ponieważ właściwe dostrojenie instalacji może być kluczowe w lepszym ograniczeniu kosztów paliwa. Powinniśmy również szczególną uwagę zwrócić na aktualne świadectwo legalizacji zbiornika. Homologacja na butlę na gaz wynosi 10 lat. Pracuje ona pod wysokim ciśnieniem, stąd konieczność jej kontroli. Instalację LPG kontrolujemy podczas badania technicznego pojazdu, a także wykonujemy jej przegląd/serwis.

Badanie techniczne, a przegląd instalacji LPG

Gdy kupujemy nowy samochód, kolejne badanie techniczne jest wykonywane za 3 lata. Montaż LPG wpływa na to, że przegląd instalacji gazowej samochodu przy badaniu technicznym musi być wykonywany co roku, dlatego na następne badanie udajemy się już za rok. Ponadto, wzrasta koszt samego badania z 99 PLN do 162 PLN ze względu na konieczność sprawdzenia instalacji gazowej. Posiadanie okresowego badania technicznego jest konieczne do możliwości poruszania się pojazdem.

Poza badaniem technicznym, wykonujemy oddzielnie właściwy serwis/przegląd instalacji gazowej w samochodzie. Wykonujemy go raz na rok lub po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów. Instalacja LPG zostaje poddana diagnostyce komputerowej, wymieniane są filtry fazy ciekłej i lotnej gazu, sprawdzana jest szczelność instalacji, reduktora, przewodów elektrycznych, a także następuje kontrola węży i opasek. Kosztuje ona w granicach 100-200 PLN + koszt ewentualnych napraw i części zamiennych. 

W trakcie badania technicznego sprawdzana jest legalizacja zbiornika. Udając się do stacji diagnostycznej, powinniśmy posiadać aktualną homologację na butlę. Najlepszym okresem do wykonywania takich badań jest wiosna, ponieważ instalacja najtrudniejsze warunki do pracy ma zimą i jest najbardziej obciążona. Dobrym rozwiązaniem może być wykonywanie przeglądu LGP w momencie wymiany oleju silnikowego i pozostałych filtrów w samochodzie.

Przegląd instalacji LPG - dlaczego jest taki ważny?

Zasilanie pojazdu gazem wymaga uzyskania znacznie wyższych temperatur do jego spalania niż w przypadku benzyny. To, w konsekwencji powoduje, że szybciej zużywa się olej silnikowy, świece zapłonowe, a także przewody zapłonowe. Dokładny przegląd instalacji gazowej samochodu pozwala zapobiegać niepożądanym awariom, wpływa na lepszą pracę auta.

Co ciekawe, posiadanie instalacji gazowej jest kluczowe przy określaniu wysokości składki ubezpieczenia OC. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia np. pożaru lub awarii, która może zaszkodzić podróżującym pojazdem lub pozostałych uczestnikom ruchu. W razie wystąpienia szkody, ważne badanie techniczne, czy serwisowe przeglądu z gazem, a nawet ważna homologacja butli daje gwarancję Ubezpieczonemu, że to Zakład Ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie za wyrządzone szkody spowodowane przez jej awarię. Gdyby Państwo potrzebowali ubezpieczenia samochodu, pomocą służy nasz kalkulator ubezpieczenia OC. W kilka minut można porównać ceny u różnych Ubezpieczycieli i wybrać te najlepsze. Do dyspozycji jest także nasza infolinia, która udzieli niezbędnych wskazówek.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również