Próg zwalniający a uszkodzony samochód - czy należy się odszkodowanie?

Próg zwalniający a uszkodzony samochód - czy należy się odszkodowanie?

Idea montowania progów zwalniających na drogach osiedlowych jest jak najbardziej słuszna. Te lekko wyniesione przeszkody mają zapobiegać rozwijaniu przez kierowców nadmiernych prędkości i zwiększaniu bezpieczeństwa mieszkańców. I tak się rzeczywiście dzieje, ale ustawianie progów zwalniających ma też drugą stronę medalu. Często powoduje uszkodzenia samochodów, także tych jadących z prawidłową prędkością. Czy przytrafiło Ci się kiedyś takie pechowe zdarzenie? Być może tego nie wiesz, ale możesz się wówczas ubiegać o rekompensatę od zarządcy drogi. Kiedy należy się odszkodowanie w przypadku uszkodzenia samochodu na progu zwalniającym?

Jakie elementy samochodu najczęściej ulegają uszkodzeniu na progach zwalniających?

Podczas przejeżdżania przez próg zwalniający najbardziej narażone na uszkodzenie są elementy podwozia. Często zniszczone zostają także elementy zawieszenia, poszycie nadkoli czy błotniki. Niebezpieczne jest uszkodzenie miski olejowej – może to prowadzić do wycieków. Co ważne, uszkodzenia mogą pojawić się także wtedy, gdy przekraczasz próg z prawidłową prędkością. Jeśli przeszkoda będzie nieprawidłowo zamontowana lub w złym stanie technicznym, możesz w nią uderzyć, zamiast łagodnie przez nią przejechać.

Przepisy związane z ustawieniem progów zwalniających

Ustawianie progów zwalniających lub podrzutowych (to nieco inny rodzaj przeszkód) jest obwarowane szczegółowymi przepisami. Progi muszą mieć odpowiedni kształt i wysokość. Nie można ich ustawiać w dowolnych miejscach, ale wyłącznie:

  • na drogach lokalnych, wewnętrznych i osiedlowych - jest to zabronione na drogach publicznych;
  • nie dalej niż 60m od znaku zatrzymania, np. B-20;
  • co najmniej 40m od skrzyżowania ulic;
  • co najmniej 30m od przejścia dla pieszych (nie dotyczy progów z przejściami pieszych, czyli tzw. przejść wyniesionych).

Progi powinny być odpowiednio oznakowane żółtym znakiem ostrzegawczym. Nie dotyczy to tych przeszkód, które znajdują się w strefie zamieszkania lub ograniczenia prędkości.

Kiedy należy Ci się odszkodowanie za samochód uszkodzony na progu zwalniającym?

Do czego może Ci się przydać znajomość tych wszystkich zasad? Jeśli próg został zamontowany niewłaściwie lub nie jest dostatecznie dobrze oznakowany, może to stanowić podstawę do ubiegania się o odszkodowanie w sytuacji, gdy uszkodzisz na nim samochód. Zarządca drogi ponosi również winę w sytuacji, gdy próg był pęknięty lub zniszczony w inny sposób.

Odszkodowanie od zarządcy drogi - krok po kroku

Uszkodziłeś samochód na progu, którego nie powinno być w danym miejscu lub który jest w złym stanie technicznym. Czy stąd już prosta droga do uzyskania odszkodowania? Niestety, nie. Ubieganie się o odszkodowanie od zarządcy drogi jest długie i skomplikowane.

Przede wszystkim to Ty musisz udowodnić kilka kwestii:

  • że wjechałeś na próg z prawidłową prędkością, czyli 5-8km/h;
  • że przekraczałeś go w zalecany sposób: nie zahamowałeś nagle, ale stopniowo zmniejszałeś prędkość;
  • że przed wjazdem na próg Twój samochód był w dobrym stanie technicznym.

W pierwszej kolejności warto zebrać materiał dowodowy. Nawet jeśli nikt nie ucierpiał w zdarzeniu, wezwij na miejsce policję (przygotuj się jednak na długi czas oczekiwania). Zrób zdjęcia miejsca zdarzenia i uszkodzonych elementów w Twoim samochodzie. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi. W przypadku dróg wewnętrznych jest to właściciel terenu: spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota. To, kto zarządza drogą lokalną, jest bardziej skomplikowaną kwestią. Informacje na ten temat uzyskasz w urzędzie lub innej jednostce miejskiej albo gminnej odpowiedzialnej za utrzymanie dróg. Do zarządcy drogi należy skierować wniosek o odszkodowanie na podstawie artykuł 415 kodeksu cywilnego (mowa w nim o zaniechaniu obowiązków zarządcy). Potrzebne będą także inne dokumenty:

  • materiał dowodowy z miejsca zdarzenia, np. zdjęcia;
  • zeznania świadków;
  • notatka służbowa policji;
  • opis szkód i zdarzenia;
  • kosztorys naprawy i opinia rzeczoznawcy.

Na rozpatrzenie Twojego wniosku zarządca ma 30 dni.

Uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi - możliwe, ale w praktyce trudne do wykonania

W praktyce, jeśli nie masz w swoim samochodzie wideorejestratora, uszkodzenie samochodu na progu zwalniającym może być trudne do udowodnienia. Możesz poszukać świadków zdarzenia lub wezwać na pomoc policję, która sporządzi notatkę służbową. Zeznania świadków i notatkę policji warto dołączyć do wniosku skierowanego do zarządcy drogi.

Najłatwiejsze do wyjaśnienia są sytuacje, gdy próg był umieszczony w niewłaściwym miejscu. Nadal jednak do udowodnienia pozostaje fakt, że Twój samochód nie był uszkodzony wcześniej, a do zniszczenia podwozia doszło dopiero w momencie przekraczania przeszkody.

Uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi często wiąże się z dochodzeniem swoich praw na drodze sądowej. Zastanów się, czy jesteś na to gotowy i czy masz czas oraz siły na długi proces.

Ubezpieczenie AC - szybki sposób na uzyskanie środków na naprawę uszkodzonego samochodu

Masz wykupione ubezpieczenie AC? To dobra wiadomość? U większości ubezpieczycieli taka polisa obejmuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu przez czynnik zewnętrzny. Do tej kategorii zaliczają się również progi zwalniające.

Czy odszkodowanie z AC przysługuje Ci w każdej sytuacji, gdy uszkodzisz samochód na progu zwalniającym? Takie świadczenia nie są wypłacane automatycznie. Ważne jest to, w jaki sposób przekraczałeś próg: czy nie jechałeś z nadmierną prędkością, czy nie hamowałeś zbyt gwałtownie. W takich przypadkach ubezpieczyciel może obniżyć kwotę odszkodowania lub w ogóle odmówić jego wypłaty.

Zanim zaczniesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC, warto rozważyć jeszcze jedną kwestię. Wypłata świadczenia sprawi, że w przyszłym roku Twoja stawka za ubezpieczenie autocasco wzrośnie. Ile zapłacisz? Oferty polis od różnych ubezpieczycieli znajdziesz na naszej stronie. Wykorzystaj do tego wybrane narzędzia: kalkulator OC+AC.

Jeśli różnica w opłatach za ubezpieczenie autocasco będzie duża, możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie naprawa samochodu na własny koszt. Jeśli uszkodzenie nie jest poważne, w warsztacie zapłacisz stosunkowo niewiele. Dzięki temu, że nie zgłosisz szkody ubezpieczycielowi, zachowasz zniżki na kolejne lata.

Może zainteresuje Cię również