Ogłoszenia sprzedaży samochodów - jak je napisać?

Ogłoszenia sprzedaży samochodów - jak je napisać?

Planujesz sprzedaż swojego auta i poszukujesz informacji, jak napisać ogłoszenie? W tym artykule omawiamy poszczególne elementy, które należy zawrzeć w ogłoszeniu, jak wykonać poprawnie zdjęcia oraz jak oszacować cenę samochodu do sprzedaży.

Ogłoszenia sprzedaży samochodu nie obędą się bez dobrych zdjęć

Kiedy wystawiamy samochód, motocykl, czy jakikolwiek pojazd na sprzedaż, pierwszym czynnikiem przyciągającym potencjonalnego nabywcę jest wygląd. Dlatego samochód przed przygotowaniem treści powinien zostać dokładnie umyty i posprzątany, aby móc w nim wykonać zdjęcia do ogłoszenia o sprzedaży auta.

Zdjęcia zewnętrzne auta powinno się wykonywać z poziomu pojazdu (czyli nie fotografujemy auta od góry, ani od dołu). Wtedy ukazujemy go w naturalnej perspektywie. Dobrze jest sfotografować każdą stronę pojazdu (przód, tył, boki), ale i wykonać takie zdjęcia, które ukażą jednocześnie dwie krawędzie pojazdu. Ogłoszenia sprzedaży samochodów zawierają też stan silnika, czy otwartego bagażnika (aby pokazać ile miejsca się w nim znajduje). 

Największym wyróżnikiem auta danego modelu i marki jest jego wnętrze. Kluczowe jest ukazanie poszycia foteli, czy zdjęć deski rozdzielczej. Po nich Klient może zweryfikować, czy wersja naszego auta jest w wysokim standardzie, posiada np. GPS, kamerkę cofania i radio. Ogłoszenie sprzedaży auta będzie lepsze, gdy ukażemy zegar. Wtedy potencjalny klient może sprawdzić rzeczywisty stan przebiegu. 

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

Jeżeli chcemy zawiesić kartkę w samochodzie, czy wrzucić ogłoszenie do Internetu, to trzeba wiedzieć, że potencjalni Klienci w pierwszej kolejności będą zwracali uwagę tylko na kilka głównych informacji. Najważniejsze z nich to:

  • Marka i model samochodu;
  • Rok produkcji;
  • Cena;
  • Typ nadwozia;
  • Rodzaj paliwa;
  • Przebieg;
  • Pojemność silnika.

Gdy chcemy zawiesić ogłoszenie w naszym aucie, to do tych danych zawartych powyżej wystarczy dodać numer kontaktowy (w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat auta). Ogłoszenia sprzedaży samochodów w Internecie wymagają od nas podania znacznie większej ilości danych np. jakiej mocy jest silnik, rodzaj skrzyni biegów, liczba drzwi i miejsc, kolor auta, czy jest używany, serwisowany.

Dziś zwraca się również szczególną uwagę na historię pojazdu w bazie CEPIK. Tutaj, aby umożliwić Klientom taką weryfikację, wystarczy podać do wiadomości w ogłoszeniu sprzedaży auta numer rejestracyjny, VIN, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Opis wyposażenia w ogłoszeniu o sprzedaży auta

Technologia w autach XIX wieku jest bardzo rozwinięta, dlatego tutaj kluczową informacją dla odbiorcy będzie tylko to, czy jest ona dostępna w wybranym aucie. W ogłoszeniu sprzedaży auta opisujemy, czy posiada ono ABS, elektryczne szyby, poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy, rado CD/MP3/USB, elektryczne lusterka, Bluetooth, centralny zamek, kamerę cofania, tempomat, podgrzewane fotele, alarm, czujnik deszczu, stabilizację toru jazdy, czujniki parkowania, klimatyzację, przyciemniane szyby, centralny zamek, immobilizer, alufelgi, czujnik zmierzchu, komputer pokładowy, nawigację, podgrzewane lusterka boczne itd. Pozostaje do uzupełnienia tylko kwestia opisu w ogłoszeniu, ale nie jest ona obowiązkowa.

Skoro wiesz już jak napisać ogłoszenie o sprzedaży samochodu, to musisz również wiedzieć, że pomimo zamieszczenia tylu informacji, i tak każdy będzie chciał zobaczyć osobiście auto i wykonać oględziny. Klienci często chcą przejechać się na jazdę próbną, pojechać do stacji diagnostycznej na badanie, sprawdzić miernikiem lakieru, czy niektóre elementy były wymieniane, a nawet przyjechać na miejsce ze specjalistą, który dokładnie obejrzy całe auto.

Jaką cenę ustalić w ogłoszeniu sprzedaży auta?

Nie ma takiego Klienta, który nie będzie chciał się targować. Z założenia przy ustalaniu ceny za auto będziemy musieli ją delikatnie podnieść, ponieważ nic tak nie satysfakcjonuje potencjalnego nabywcę jak wytargowanie kilkuset złotych przy zakupie.

Najlepiej w tym przypadku skorzystać z portali z ogłoszeniami samochodów. Wystarczy wejść na stronę i znaleźć podobne modele do naszego. Na tej podstawie odrzucić najdroższe i najtańsze oferty, a następnie wyliczyć średnią. W zależności od wyposażenia możemy cenę podnosić lub obniżać. Drugim sposobem jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy, jednak to nie jest bezpłatna usługa.

Ubezpieczenie OC po sprzedaży auta

Klienci często przyjeżdżają z różnych zakątków Polski po samochody. Dlatego będą chcieli nim wrócić, a do tego jest potrzebne ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC. A gdy sprzedasz samochód, Twoim obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu do Wydziału Komunikacji, a także do aktualnego Ubezpieczyciela. Wtedy otrzymasz zwrot składki za okres, w którym samochód nie był już Twoją własnością. 

W przyszłości zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki OC, w której w kilka minut możesz poznać wysokość ubezpieczenia OC w kilku różnych zakładach ubezpieczeń.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również