Odbiór mieszkania - jak przebiega, czego trzeba dopilnować?

Odbiór mieszkania - jak przebiega, czego trzeba dopilnować?

Nadszedł ten czas, kiedy chciałbyś odebrać mieszkanie od dewelopera? Jak sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie wykonane? Omawiamy, czego trzeba dopilnować przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania i co należy zabrać ze sobą na spotkanie.

Odbiór mieszkania od dewelopera - co zabrać ze sobą na spotkanie?

Kupno nowego mieszkania to poważna inwestycja, dlatego nie należy jej bagatelizować. Nigdy nie możemy mieć pewności, że wszystko zostało wykonane w należytym porządku, dlatego na odbiór mieszkania powinniśmy zabrać ze sobą kilka rzeczy. Dobrze jest mieć przy sobie zawartą umowę z deweloperem wraz z załącznikami, takimi jak prospekt informacyjny, standard wykończenia oraz rzuty lokalu z wyznaczonymi wymiarami. Wtedy, w razie konieczności będziemy mogli powoływać się na umieszczone w umowie zapisy (gdyby niektóre prace w lokalu nie zostały wykonane).

Przed przystąpieniem do odbioru technicznego mieszkania można skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni faktyczny stan mieszkania oraz jego wykonanie. Za kilkaset złotych, fachowiec znajdzie dla nas wszelkie usterki i uchybienia, a to pomoże nam wyegzekwować od dewelopera możliwość ich naprawy. Jeżeli nie korzystamy z takich usług, dobrze zabrać ze sobą np. poziomnicę, kątownik, miernik elektryczny, miarkę, latarkę, czy aparat fotograficzny, który posłuży nam do dokumentacji wszelkiego rodzaju „niedociągnięć”.

Odbiór mieszkania a kwestie prawne

Na samym początku uzupełniamy protokół odbioru mieszkania. Zapisujemy w nim, jakie poprawki ma dla nas wykonać deweloper oraz gdzie znajdują się usterki. Wtedy ma on 14 dni na udzielenie nam odpowiedzi dot. zapisanych zastrzeżeń oraz 40 dni na usunięcie usterek. 

Od 2011 roku obowiązuje ustawa deweloperska, która obliguje inwestora do wykonania odbioru technicznego mieszkania. Następuje on wtedy, gdy deweloper uzyska pozwolenie na użytkowanie budynku od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Od 2013 roku każdy lokal mieszkalny powinien mieć dostęp do światłowodów lub instalacji telewizyjnej – warto podpytać dewelopera, jak wygląda sytuacja w naszym mieszkaniu.

Gdy już uda się usunąć wszelkie usterki, przekazanie mieszkania wieńczy podpisanie aktu własności. Wtedy powinniśmy dostać od dewelopera także dokumentację powykonawczą mieszkania (np. gdzie są położone kable na ścianach), a także wszelkie karty gwarancyjne (np. piecyka gazowego, drzwi wejściowych). Podpisany protokół odbioru mieszkania nie oznacza, że to już zwalnia dewelopera z obowiązku wykonania napraw. Nie wszystkie usterki możemy zauważyć od razu, dlatego prawo rękojmy daje nam możliwość żądania od dewelopera wykonania napraw lub wypłacenia rekompensat przez 5 lat od momentu podpisania aktu własności.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Odbierając mieszkanie od dewelopera, przed podpisaniem aktu własności powinniśmy w protokole przekazania mieszkania spisać stan liczników na dzień jego oddania, aby nie płacić za korzystanie z prądu i wody, kiedy mieszkanie nie należało do nas. Na balkonie i tarasie sprawdzamy spadki wody. Tutaj bywa różnie, ale niekiedy sami musimy położyć płytki na balkonie czy tarasie (szczegóły znajdziemy w umowie).

Odbiór techniczny mieszkania powinien nastąpić w ciągu dnia – wtedy wszystko jest widoczne. Na początek sprawdzamy, czy prawidłowo rozmieszczono ścianki działowe, czy zgadza się metraż mieszkania, rozmieszczenie gniazd elektrycznych i punktów świetlnych, przyłącza wodno-kanalizacyjne. Miernikiem sprawdzamy napięcie w gniazdkach. Rozsądne jest sprawdzenie obciążenia instalacji – jak się zachowa, jeżeli np. będzie włączona pralka i piekarnik.

Świecąc latarką pod kątem na ścianę możemy zerknąć, czy są wybrzuszenia na ścianach lub ewentualne pęknięcia. Ich akurat nie unikniemy, ponieważ proces osiadania się budynku trwa kilka lat, przez co pęknięcia mogą się pojawić już nawet po wykończeniu mieszkania i zamieszkaniu w nim. Poziomnicą sprawdzamy pion ścian i poziom posadzek, czy mają dylatacje. Przy odbiorze mieszkania ważne jest sprawdzenie wentylacji. W tym celu wystarczy zapalniczkę umieścić przy wlocie powietrza i zobaczyć, czy zasysa on powietrze z lokalu do ciągu kominowego. 

Przy odbiorze technicznym mieszkania kątownikiem sprawdzamy narożniki proste i kąty w pomieszczeniach. Gdy mieszkamy na ostatnim piętrze, kluczowe jest sprawdzenie sufitu, czy nie ma na nim żadnych przecieków – bo wtedy konieczny jest remont dachu. Dobrze sprawdzić wyregulowanie okien i drzwi, czy odpowiednio się zamykają i są szczelne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na otarcia, zarysowania, czy obicia w lokalu. Konieczne będzie sprawdzenie grzejników, czy odpowiednio grzeją i nie przeciekają. Jeżeli mamy instalację gazową, możemy sprawdzić to od razu. Warto przed spotkaniem poprosić dewelopera o umożliwienie sprawdzenia takiej instalacji lub dokumentację, która potwierdza działanie takich grzejników.

Ubezpieczenie mieszkania - porównywarka

Kiedy podpiszemy akt własności, wtedy na nas przechodzi odpowiedzialność finansowa za mieszkanie. Jeżeli wykonujemy remonty, czy wprowadzamy się już do mieszkania, warto pomyśleć o jego ochronie. Niezależnie od tego, czy są w mieszkaniu prowadzone remonty, czy nie, zawsze możemy wykupić ubezpieczenie mieszkania. Porównywarka pozwoli nam na sprawdzenie ofert kilku Ubezpieczycieli, a na etapie formularza możemy zaznaczyć jaki rodzaj ochrony nas interesuje (np. czy mieszkanie jest w remoncie, czy już nie). W razie pomocy zachęcamy do skorzystania z pomocy infolinii, która udzieli niezbędnych wskazówek, jak przejść przez proces zakupu.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również