Mieszkanie za odstępne - na czym to polega?

Mieszkanie za odstępne - na czym to polega?

Czym różni się odstępne od kaucji? Ile wynosi średnia wysokość wpłacanego odstępnego? Co ono gwarantuje najemcy mieszkania? Jak wyglądają tego typu formy wynajmowania nieruchomości?

Mieszkanie za odstępne - czym się odróżnia od zwykłego najmu?

Umowa najmu mieszkania lub domu działa na określonych zasadach. Wynajmujący może podwyższyć czynsz, czy wypowiedzieć wynajem. Stąd powstała inna forma zawarcia umowy za odstępnym. Metoda ta polega na tym, że wpłacamy jednorazową kwotę na rzecz właściciela mieszkania w zamian za zameldowanie w lokalu i gwarancję zachowania określonej wysokości czynszu na czas wyznaczony w umowie. Czynsz może jedynie wzrosnąć tylko i wyłącznie o procent inflacji.

Nie ma uwarunkowań prawnych w ustawie o ochronie lokatorów, które ściśle określają warunki takiego najmu, dlatego też trzeba uważać, by nie zostać ofiarą nieuczciwych właścicieli mieszkań, a wszelkie ustalenia zapisywać w umowie podpisywanej pomiędzy stronami. Mieszkania za odstępne charakteryzują się tańszym czynszem ze względu na wpłatę kwoty odstępnego. Jego wysokość uwarunkowana jest od standardu wykończenia mieszkania, metrażu, czy okresu, na jaki zostaje podpisana umowa. Wynosi ono zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W odróżnieniu od kaucji, która jest zwrotna na określonych warunkach, odstępne zostają na stałe u właściciela mieszkania.

Mieszkanie za odstępne od administracji

Bardzo często obiektem wynajmu za odstępnym stają się mieszkania komunalne lub inne, będące w posiadaniu administratora. Zdarzają się sytuacje, kiedy taki lokal wymaga remontu. Wtedy, właściciel lokalu i najemca umawiają się, że koszty remontu lokalu może ponieść wynajmujący, a wkład jaki poczyni w remont będzie stanowił wartość odstępnego. Co ważne, kwota odstępnego nie zawsze musi mieć wartość pieniężną, dlatego też taka forma jest na rękę administracji lokalu.

W takich mieszkaniach za odstępnym od administracji bardzo często zawiera się w umowie zapis, który wyklucza możliwość podwyższenia czynszu lokalu po jego remoncie ze względu na lepszy standard wykończenia. To samo dotyczy obciążenia kosztami remontu najemcy w przypadku, kiedy wpłaca on odstępne, a właściciel zobowiązuje się wyremontować mieszkanie – to powinno zostać zawarte w umowie. 

Każdy kluczowy element i ustalenie powinno zostać zawarte w umowie – to stanowi priorytet. Dobrze jest przed decyzją o najmie mieszkania za odstępne ustalić możliwości ewentualnego wykupu mieszkania. Bardzo często, kiedy wpłacamy tak wysokie kwoty na rzecz Wynajmującego i decydujemy się na dłuższy okres najmu, rozważa się zakup lokalu. Taką ewentualność powinniśmy uwzględnić w umowie. Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu warto sprawdzić, czy właściciel nieruchomości, który chcę wynająć lokal posiada prawa własności do lokalu – czy taka osoba dysponuje w pełni własnością do nieruchomości. To zabezpieczy najemcę na wypadek niepotrzebnych kłopotów. Dobrze też przy podpisaniu umowy pomyśleć o świadkach zdarzenia, jak ktoś z rodziny, czy zarządca budynku. 

Ubezpieczenie mieszkania przez Internet

Niezależnie od tego, czy jesteś najemcą lub wynajmującym, rozsądne jest ubezpieczenie nieruchomości na wypadek niezapowiedzianych zdarzeń losowych. Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń, w której można m. in. sprawdzić cenę ubezpieczenia mieszkania, a także zakres ochrony, jaki w ramach polisy będzie nam przysługiwał. Gdyby pojawiły się problemy lub pytania dotyczące procesu kalkulacji, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią. Udzieli ona Państwu niezbędnych odpowiedzi i pomoże w samym procesie zakupu ubezpieczenia.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również