Koszty eksploatacji samochodu - ile wydaje w ciągu roku?

Koszty eksploatacji samochodu - ile wydaje w ciągu roku?

Za co, poza paliwem, trzeba zapłacić posiadając własne auto? Które opłaty są jednorazowe, a które pojawiają się regularnie? Od czego zależy utrzymanie samochodu i jak przekłada się to na wydatki miesięczne? Szacujemy w artykule, ile płacą kierowcy pokonujący rocznie 15 000 km i spalający 7 litrów paliwa na 100 km.

Koszt eksploatacji samochodu - opłaty jednorazowe

Jeżeli właśnie dopiero co kupujesz swoje nowe auto, przyjdzie Ci zapłacić kilka dodatkowych opłat. Na początku będzie to podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) lub akcyza za samochód. W przypadku podatku PCC wynosi on 2% wartości samochodu, natomiast akcyza za samochód jest w głównej mierze zależna od pojemności silnika auta (jeżeli silnik ma poniżej 2000cm³, zapłacimy 3,1%, natomiast jeżeli powyżej to musimy zapłacić 18,6% wartości pojazdu). Opłat dokonuje się w Urzędzie Skarbowym, a kwota podana na umowie kupna-sprzedaży nie jest zobowiązująca – urzędnik sam sprawdzi wartość auta.

Koszt eksploatacji samochodu stanowi również jego rejestracja. Przy dobrych wiatrach zapłacimy około 179 PLN, jednak w dużej mierze koszt rejestracji może wzrosnąć, gdy np. auto będzie potrzebowało rozszerzonego badania technicznego, będziemy potrzebowali wyrobić kartę pojazdu, czy zdecydujemy się na wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych. W sytuacji, gdy auto jest warte 20 000 PLN, w najlepszej sytuacji zapłacimy 400 PLN podatku PCC i 179 PLN za rejestracje pojazdu. Gdy zdecydujemy się na rejestracje samochodu z zagranicy o dużej pojemności silnika, decydując się na indywidualne tablice rejestracyjne (i doliczymy opłatę recyklingową) możemy zapłacić nawet 5 393 PLN. W tej sytuacji, warto przed zakupem zorientować się, na jaki koszt musimy się nastawiać (a na pewno przyjdzie nam jeszcze coś naprawiać w aucie).

Koszt utrzymania samochodu - bieżące wydatki

Bieżącym wydatkiem będą koszty paliwa. Założyliśmy, że kierowca średnio rocznie pokonuje 15 000 km. To w rezultacie daje nam 1 050 litrów paliwa, a przy cenie 6 PLN za litr wynosi 6 300 PLN w skali roku, czyli 525 PLN miesięcznie na paliwo. Przy takim przebiegu, koszt utrzymania samochodu będzie stanowiła wymiana oleju silnika. Zakup samego oleju, filtra i obsługi będzie wynosić około 300 PLN. Gdy zdecydujemy się na wymianę dodatkowo filtru kabinowego, powietrza i paliwa, to musimy dołożyć do tego kolejne 200 PLN. Gdy posiadamy instalację LPG w samochodzie, o ile spadnie nam koszt przeznaczany na paliwo, o tyle za przegląd będziemy musieli zapłacić więcej, a także wymianę filtrów od instalacji, czy naprawę drobnych uszkodzeń.

O ile z chłodnicą może nic się nie wydarzyć, nie wyklucza to konieczności dolania płynu chłodniczego z jakiegoś powodu. Załóżmy, że będziemy musieli kupić go za 30 PLN. Do tego letni i zimowy płyn do spryskiwaczy. Przy 15 000 kilometrów, w zależności od warunków drogowych, możemy kupić 2-3 razy płyn letni, a także 2-3 razy płyn zimowy. Oszacujmy ten wydatek na około 100 PLN rocznie. Koszty eksploatacji samochodu stanowi również w niektórych przypadkach nabicie klimatyzacji. Załóżmy, że stoimy przed taką koniecznością i musimy przy dobrych wiatrach zapłacić 350 PLN. 

W takim kraju jak Polska, nie zawsze dobrze sprawdzają się opony wielosezonowe, więc sporo kierowców decyduje się na sezonową wymianę opon. Zapłacić za taką usługę przyjdzie nam 2 razy w roku i niech kosztuje ona 150 PLN (wymiana kosztuje średnio 50 PLN, ale czasami trzeba wymienić wentyl, czy wyważyć koło – różnie może być). Możemy stać też przed koniecznością zakupu jednego kompletu opon, gdy jesteśmy nowymi nabywcami auta. Może się wiązać to z dodatkowym wydatkiem w wysokości około 1 000 PLN. Koszty utrzymania samochodu są związane również z jego czystością. Jedna osoba może w roku kupić jednego Plaka i raz w miesiącu pojechać na myjnie i odkurzyć auto. Wtedy rocznie przyjdzie jej zapłacić około 200 PLN za takie usługi. Inna osoba może jeździć na myjnię raz w tygodniu, a wtedy wyjdzie około 650 PLN. 

Koszt eksploatacji samochodu - roczne opłaty

Posiadając własne auto, będziemy musieli raz w roku przejść badanie techniczne (chyba, że jest to nowe auto i najbliższy przegląd odbędzie się za rok lub dwa). Bez instalacji LPG kosztuje on 98 PLN, a z instalacją 162 PLN. Tutaj nie należy wykluczyć usterek, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Według statystyk, kierowca średnio rocznie posiadając średniej klasy auto na naprawy przeznacza około 1 400 PLN. Załóżmy, że gdy uszkodzi się jakiś poważniejszy podzespół, wtedy będziemy musieli zapłacić nawet i 3 000 PLN za dokonane naprawy.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego stoi przed obowiązkiem zakupu ubezpieczenia OC. W zależności od wybranego Zakładu Ubezpieczeń, cena może być wyższa lub niższa. Nasze narzędzie, jakim jest kalkulator ubezpieczenia OC pomoże Ci wyliczyć wysokość składki za Twoje ubezpieczenie. My zakładamy, że będzie to około 500 PLN. Inni kierowcy mogą się zdecydować na zakup dodatkowych ubezpieczeń, jak np. NNW, Assistance, Auto Szyby, czy Autocasco. Wtedy i takie ubezpieczenie może w skali roku kosztować nawet 1 500 PLN. Koszty eksploatacji samochodu są zatem zależne od bardzo wielu czynników. Tak prezentują się one w tabeli (są to wartości orientacyjne, mogą wynosić mniej, ale i więcej):

Rodzaj opłaty:Najmniejszy koszt:Największy koszt:
Rejestracja i podatek PCC lub akcyza479 PLN5 393 PLN
Paliwo4 600 PLN (LPG)6 300 PLN (benzyna/diesel)
Wymiana oleju i fitrów300 PLN500 PLN
Płyny (chłodniczy i do spryskiwaczy)130 PLN130 PLN
Nabicie klimatyzacji0 PLN350 PLN
Wymiana opon (ew. zakup nowego kompletu)150 PLN1 150 PLN
Myjnia, odkurzacze200 PLN650 PLN
Serwis instalacji LPG200 PLN0 PLN
Badanie techniczne162 PLN98 PLN
Naprawy usterek u mechanika (średni wydatek roczny)1 400 PLN3 000 PLN
Ubezpieczenia500 PLN1 500 PLN
   
Koszty roczne (brak zakupu auta)7 642 PLN13 678 PLN
Miesięczne (brak zakupu auta636,84 PLN1 139,84 PLN
Koszty roczne (zakup auta)8 121 PLN19 071 PLN
Miesięczne (brak zakupu auta676,75 PLN1 589,25 PLN

Jak widzimy w zestawieniu miesięcznym, utrzymanie samochodu może sporo kosztować. Gdy kupujemy auto na kredyt, wtedy musimy do tego wszystkiego doliczyć wysokość rat miesięcznych.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również