Kod 95 - prawo jazdy i znaczenia kodów

Kod 95 - prawo jazdy i znaczenia kodów

Zastanawiasz się, co oznaczają w prawie jazdy kody 68,69,70,71, 95 i 96? Które z nich mają pozytywne znaczenie, a które negatywne?

Kod 95 prawo jazdy w świetle przepisów

Poza kategoriami informującymi o możliwości prowadzenia konkretnych pojazdów, występują w prawie jazdy również specjalne kody. Jednym z nich jest numer 95, który informuje o klasyfikacji kierowcy zawodowego, która jest niezbędna do wykonywania przewozów drogowych rzeczy i osób. Aby posiadać w prawo jazdy kod 95 należy najpierw uzyskać możliwość prowadzenia pojazdów z kategorii C, C+E, D lub D+E, świadectwo klasyfikacji zawodowej, a także pozytywne orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii D, D1, D+E przed 10.09.2008 r., a także Ci, którzy uzyskali kategorię C, C1, C+E przed 10.09.2009 r. muszą przechodzić tylko szkolenie okresowe, które trwa 35 godzin i nie kończy się egzaminem państwowym, aby utrzymać uprawnienia. Natomiast kierowcy pojazdów, którzy otrzymali wyżej wymienione kategorie w późniejszych terminach posiadają wyższe wymagania, aby zachować kody prawa jazdy. Muszą oni przejść kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej w trybie normalnym lub przyśpieszonym. Przyśpieszony kurs trwa 35 godzin i dotyczy zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Natomiast w trybie zwykłym trwa 70 godzin. Do wersji przyśpieszonej mogą przystąpić osoby, które ukończyły 23 rok życia. Same szkolenia są płatne, a cena za utrzymanie uprawnień wynosi kilka tysięcy.

W przypadku osób ubiegających się o posiadanie kodu 95 prawa jazdy, muszą ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej w trybie zwykłym (280 godzin) lub dla starszych stażem kierowców w trybie przyśpieszonym (140 godzin), za który trzeba oczywiście zapłacić. Kierowcy np. z Ukrainy, czy Białorusi, pomimo posiadania prawa jazdy z kodem 95, na terenie UE muszą i tak odbyć odpowiedni kurs, który zezwoli im na wymianę prawa jazdy na polskie.

Kod 96 prawo jazdy jako alternatywa dla kategorii B+E

Wiele osób, zamiast ubiegać się o kategorię B+E decyduje się na uzyskanie uprawnienia w postaci kodu 96. Jego posiadanie dotyczy możliwości ciągnięcia przyczep. Posiadając kategorię B, DMC przyczepy nie może przekraczać 750kg. Gdy posiadasz kod 96, prawo jazdy uprawnia do ciągnięcia przyczep, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 750kg, ale całkowita masa zestawu pojazdów nie może przekroczyć 4 250kg. 

Jako przykład takich przyczep można uwzględnić np. przyczepy kempingowe, lawety do przewozu samochodów, przyczepy do transportu motocykli, quadów, koni, łodzi, czy maszyn budowlanych. Kody prawa jazdy, w tym 96 jest uznawany przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Można go uzyskać zdając część praktyczną egzaminu państwowego bez konieczności uczestnictwa w specjalnym kursie przygotowawczym. Koszt egzaminu to 170 PLN. To znacznie tańsza alternatywa w przypadku decyzji o zdawanie na kategorię B+E.

Kody prawa jazdy i ich znaczenie

Kod 71 prawo jazdy widnieje w dokumencie w przypadku wydania wtórnika. Może zostać umieszczony w nowym prawie jazdy, gdy np. utracimy je lub zostanie ono zniszczone w stopniu powodującym jego nieczytelność albo wystąpiła zmiana stanu faktycznego wymagająca korekty danych (np. zmiana nazwiska, czy miejsca zamieszkania).

Kod 70 prawo jazdy oznacza wymianę. Natomiast kod 68 nadawany jest dla kierowców, którzy podczas prowadzenia pojazdu nie mogą mieć we krwi lub wydychanym powietrzy żadnej ilości alkoholu. Nadaje się go na badaniach kierowców WOMP. Są tam kierowane osoby przez Starostwo Powiatowe za wykroczenia związane z jazdą samochodem po spożyciu alkoholu. Kod 69 natomiast dostają osoby, które odzyskały prawo jazdy po utracie w skutek prowadzenia auta po spożyciu alkoholu. Takie pojazdy powinny posiadać również tzw. alkolock, który uniemożliwia włączenie zapłonu, jeżeli kierujący jest pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie na samochód

Zachęcamy do skorzystania z naszych kalkulatorów ubezpieczeń, w których można wykupić ubezpieczenie na samochód. Wystarczy kilka minut, aby uzupełnić elektroniczny formularz, a następnie porównać oferty kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych pod kątem ceny, jak i zakresu ochrony. W razie pytań, nasza infolinia jest do Państwa dyspozycji.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również