Jesteś młodym kierowcą? Za polisę możesz zapłacić więcej – sprawdź, dlaczego

Jesteś młodym kierowcą? Za polisę możesz zapłacić więcej – sprawdź, dlaczego

Młodzi kierowcy za ubezpieczenie OC i AC mogą zapłacić nawet kilka razy więcej niż pozostali. Wszystko przez stosowaną w firmach ubezpieczeniowych politykę cenową uwzględniającą ryzyko ubezpieczeniowe. Jeśli dopiero co odebrałeś prawo jazdy i chcesz kupić samochód, sprawdź czy faktycznie zapłacisz więcej za ubezpieczenie.

Jak pokazują statystyki policyjne, nawet 30% młodych kierowców to sprawcy zdarzeń drogowych. Winę za to ponosi nie tylko brawura, ale przede wszystkim brak doświadczenia. Nie mając obycia w ruchu drogowym, trudno jest szybko reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze. Czasami wystarczy więc chwila nieuwagi czy niedostosowanie prędkości do panujących warunków, by spowodować kolizję, a nawet wypadek.

Wysokość składki zależna od wieku i doświadczenia?

Wysokość składki OC i AC kształtuje wiele czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę rocznik, model i markę pojazdu, pojemność silnika, przebieg. Uwzględniają ponadto dane właściciela auta – miejsce zamieszkania, datę uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu oraz wiek kierowcy. Te dwa ostatnie kryteria odgrywają ogromną rolę, znaczącą wpływając na wysokość składki ubezpieczeń komunikacyjnych.

  • Zwyżka OC za wiek (dotyczy również polisy AC) – może wynieść nawet 100% wartości dla osób poniżej 22 lat. Osoby odrobinę starsze, tj. znajdujące się w przedziale wiekowym 23-26 lat mogą otrzymać zwyżki OC na niższym poziomie (np. 80%). Wszystko jednak zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela.
  • Zwyżka OC i AC za brak doświadczenia – średnio wynosi ona 30%. Warto jednak mieć świadomość, że rok wydania prawa jazdy niewiele ma wspólnego z doświadczeniem. Może zdarzyć się bowiem tak, że kierowca otrzymał uprawnienia, ale nie jeździł przez kilka lat. W efekcie poziom jego umiejętności może być zbliżony do poziomu osoby po "świeżo" zdanym egzaminie.

Zwyżki za dużą szkodowość

Zgodnie z danymi szacunkowymi, na 10 tys. młodych kierowców przypada średnio 17 wypadków. Dla porównania – kierowcy z przedziału wiekowego 25-39 powodują średnio 10 wypadków, a osoby między 40. a 59. rokiem życia – tylko 7 wypadków. Tak duża szkodowość młodych kierowców sprawia, że na składki nakładane są zwyżki. W ten sposób ubezpieczyciele chronią się przed wypłatą wysokich odszkodowań w razie spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

Każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza niższą składkę

Ubezpieczeniowa zwyżka za wiek nie będzie obowiązywać w nieskończoność– pod warunkiem, że młody kierowca wykaże się rozsądkiem podczas prowadzenia pojazdu. Warto bowiem mieć świadomość, że każda firma ubezpieczeniowa "premiuje" bezpiecznych kierowców – jeżdżących bezszkodowo. Dzięki temu aktualne wzwyżki można skutecznie obniżyć każdego roku w zamian za bezszkodową jazdę. 12 miesięcy bez udziału w zdarzeniu drogowym jako sprawca oznacza obniżenie składki – zgodnie z tabelą bonus malus. Obniżeniu ulega zwyżka za wiek OC obejmująca, jak również zwyżka w ramach AC.

Jeśli – jako młody kierowca – chcesz wykupić ubezpieczenie AC lub OC, zwyżka za wiek oraz doświadczenie może cię obejmować. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym obniżysz wysokość składki.

Jak obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej przy zwyżkach?

Jako że wysokość składki ubezpieczeniowej wykupywanej przez "świeżo upieczonego" kierowcę potrafi zaskoczyć bardzo wysoką kwotą, warto poszukać sposobów obniżających wydatek w ramach OC i AC.

  • Zarejestrowanie pojazdu jako współwłaściciel

Jednym z najbardziej popularnych sposobów obniżenia wysokości składek na ubezpieczenia komunikacyjne jest uczynienie współwłaścicielem pojazdu osobę z dużym pakietem zniżek.

Większość firm ubezpieczeniowych wylicza średnią, uwzględniając wszystkie zniżki jednego współwłaściciela i wszystkie zwyżki drugiego współwłaściciela. Na tej podstawie szacują wysokość składki, która może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Niektórzy jednak biorą pod uwagę maksymalną sumę zniżek.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto zorientować się, czy dla ubezpieczyciela ma znaczenie fakt, która osoba jest wpisana w dowód rejestracyjny jako pierwsza. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy dojdzie do szkody. Czasami bowiem zniżki traci wówczas tylko pierwsza osoba, a nie każdy ze współwłaścicieli (z reguły jednak oboje muszą liczyć się z utratą części zniżek).

  • Wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego w pakiecie

Wielu ubezpieczycieli premiuje dodatkowymi zniżkami tych kierowców, którzy zdecydują się wykupić ubezpieczenie komunikacyjne w pakiecie, tj. OC i AC. Co prawda w ten sposób można uzyskać 5-10%, więc teoretycznie niewiele. Biorąc jednak pod uwagę istniejące zwyżki i koszt standardowego ubezpieczenia wynoszący np. 2500 zł, można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. A w przypadku młodych kierowców każda oszczędność jest pożądana.

  • Wybór pakietu mini AC

Jeżeli zależy ci na poszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej o AC, ostateczna kwota składki może być horrendalna. Nie chcąc rezygnować z polisy autocasco, warto pomyśleć o wykupieniu pakietu mini. Najczęściej obejmuje on te zdarzenia, na wystąpienie których kierowca nie ma wpływu, tj. kradzież, żywioły – to sprawia, że ubezpieczyciel może nawet zrezygnować z nałożenia zwyżki.

Nieco droższym wariantem będzie pakiet mini AC obejmujący dodatkowo szkodę całkowitą. Co prawda młody kierowca zapłaci nieco więcej, ale uzyska odszkodowanie wówczas, gdy dojdzie do całkowitego zniszczenia pojazdu.

  • Wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych przez internet

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy z nałożonymi zwyżkami mogą liczyć na nieco niższe składki, decydując się na wykupienie polisy przez internet. W ten sposób można obniżyć koszty zaledwie o kilka procent i tylko w wybranych firmach ubezpieczeniowych.

Jako młody kierowca możesz liczyć na niższą składkę, kupując nowy pojazd – prosto z salonu. Wówczas z reguły obowiązuje tzw. pakiet dealerski proponowany na bardzo korzystnych warunkach.

Może zainteresuje Cię również