Dom pasywny - czym właściwie jest?

Dom pasywny - czym właściwie jest?

Jaka jest różnica pomiędzy domem pasywnym, a energooszczędnym? Czym charakteryzuje się taki typ budownictwa? Ile może kosztować wybudowanie takiego domu i o ile jest droższe od standardowego domu jednorodzinnego?

Dom pasywny - po czym go rozpoznać?

Wiele się mówi o domach energooszczędnych, a także pasywnych. Aby ustalić, że budynek jest energooszczędny, jego zapotrzebowanie na energię nie może wynosić więcej niż 40kWh/m² na rok. W tym celu wykonuje się test szczelności przez firmę dysponującą specjalistycznym urządzeniem, które sprawdza straty ciepła i energię potrzebną na ogrzanie pomieszczeń. Jednak oszczędzanie energii to nie wszystko. Budynek pasywny charakteryzuje się tym, że nowoczesne rozwiązania technologiczne nie tylko zmniejszają jego zapotrzebowanie na energie, ale ograniczają w znacznej mierze również straty ciepła.

W odróżnieniu od budynku energooszczędnego, domy pasywne nie przekraczają zapotrzebowania na energię powyżej 15kWh/m² na rok, co powoduje, że potrzebują wytworzyć o 8 razy mniej energii od zwykłych domów, a także 2,5 raza mniej od tych energooszczędnych. Stosując takie budownictwo, praktycznie nie oddziałujemy na klimat.

Domy pasywne - jakie stosuje się technologie?

Kluczowe w tego typu budownictwie jest ułożenie budynku. Sama konstrukcja takich domów jest bardzo prosta, ale najważniejsze jest umieszczenie okien od strony południowej. W ten sposób maksymalizuje się ogrzewanie wnętrza światłem słonecznym. Bardzo często jest tak, że ściany południowe są całkowicie przeszklone. Okna, które są montowane w tego typu budynkach charakteryzują się bardzo niskim oddawaniem ciepła na zewnątrz. Ponadto, dom pasywny nie ma okien od strony północnej, ponieważ tam występują największe straty energii przez brak nasłonecznienia.

Same ułożenie budynku pasywnego to nie wszystko. Uwagę trzeba zwrócić na izolację termiczną. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianu o niskim współczynniku przenikalności ciepła, najlepiej grafitowego o grubości nawet 30 cm. Na poddaszach stosuje się izolację pianą, przez co eliminuje się możliwość wystąpienia mostków termicznych przez szczelne zapełnienie powierzchni krokwi i desek. Łączenia w styropianie również uzupełnia się pianką. To pozwala na dłuższe zatrzymanie energii w budynku, co przenosi się na koszty jego ogrzania np. zimą. Latem dom taki potrafi się szybko przegrzewać, dlatego powierzchnie przeszklone warto wyposażyć w zewnętrzne rolety, czy żaluzje.

Technologie w domach pasywnych - wentylacja i ogrzanie

Aby ciepło nie uciekało zbyt szybko z pomieszczeń, nie stosuje się wentylacji grawitacyjnej. Zamiast tego, montuje się system nawiewno-wentylacyjny, tzw. rekuperację, przez co ogranicza się konieczność dogrzewania budynku jesienią lub wiosną. W domach pasywnych kluczowa jest też technologia związana z ogrzewaniem. Montuje się np. pompy ciepła, kotły kondensacyjne, kominki na biomasę, czy piece akumulacyjne. Sam pellet lub granulat trocinowy jest wysokokaloryczny, więc ma wysoką wartość energetyczną, a jednocześnie zostawia mało popiołu. W ten sposób np. kominki na biomasę są przyjazne środowisku i ograniczają koszty eksploatacji budynku pasywnego.

Pompy ciepła, czy piece akumulacyjne na energię elektryczną często są programowane tak, by pracować głównie nocą, gdzie cena taryfy za prąd jest znacznie niższa. Niska przepuszczalność ciepła powoduje, że dom jest nagrzany przez cały dzień. 

Dom pasywny - cena budowy

Ceny na rynku nieruchomości tak szybko rosną, że trudno oszacować ile może kosztować postawienie małego domu pasywnego. Ogólnie zakłada się, że koszty inwestycji rosną o 35-50% jej wartości. Największe wydatki generują ceny materiałów, takie jak lepsze okna, grubszy styropian i piana, koszt montażu rekuperacji, czy specjalistyczny piec do ogrzewania. W zależności od metrażu, koszt samej budowy może wzrosnąć o 100 000 – 150 000 PLN.

Ponadto, budynki pasywne korzystają z alternatywnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. Często wykorzystuje się również studnie na deszczówkę i przepompownie, które dostarczają wodę do domu, kiedy zbiornik jest napełniony. Montaż takich technologii tak samo zwiększa koszty.

Ubezpieczenie domu pasywnego

Jeżeli poszukujesz polisy, która uchroni Twój dom, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora ubezpieczenia domu na Wygodnie.pl. Poza standardowym zakresem ubezpieczenia, możesz rozszerzyć swoja ochroną o np. kradzież z włamaniem, ubezpieczenie dodatkowych obiektów, ubezpieczenie elementów szklanych, OC w życiu prywatnym, zalanie domu, przepięcia, powódź, czy pomoc Assistance. W razie trudności nasza infolinia służy pomocą i doradztwem.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również