CEPIK - do czego służy i co można w nim sprawdzić?

CEPIK - do czego służy i co można w nim sprawdzić?

Ministerstwo Cyfryzacji utworzyło system CEPIK. Co można w nim zobaczyć i z jakich usług można skorzystać? Z czego się składa? W tym artykule rozkładamy na czynniki pierwsze system informatyczny CEPIK.

CEPIK - z czego się składa?

Skrót CEPIK oznacza Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jest to system informatyczny, który składa się z dwóch baz danych – CEP (czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów), a także CEK (czyli Centralnej Ewidencji Kierowców). Jego działanie reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. 

W systemie tym znajdziemy informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, a także kierowcach, którzy w naszym kraju mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Dane do systemu CEPIK wprowadzają stacje kontroli pojazdów, jednostki rejestrujące pojazdy i Policja.

Jeżeli chcemy się dowiedzieć czegoś o pojeździe, korzystając z systemu możemy uzyskać informacje o tym, czy pojazd został skradziony i odzyskany, czy został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu lub pozwolenie czasowe, informacje o wybiciu numeru nadwozia i silnika, a także kiedy skończy się badanie techniczne pojazdu. Ponadto, Centralna Ewidencja Pojazdów umożliwia nam sprawdzenia informacji na temat ubezpieczenia OC – w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym zostało zawarte, kto jest Ubezpieczającym i kiedy kończy się okres ochrony). 

CEK zawiera także informacje o kierowcach. Z nich jesteśmy w stanie zweryfikować, czy kierowcy cofnięto uprawnienia, ma wydany zakaz prowadzenia pojazdów, czy utracił on dokumenty uprawniające do jazdy lub jego prawo jazdy zostało zatrzymane. Wiele osób decyduje się przed zakupem pojazdu wpisać do CEPIK VIN nabywanego auta, aby sprawdzić, czy nie wystąpiły w nim poważne szkody i czy dane zgadzają się ze stanem faktycznym.

CEPIK 2.0 i dodatkowe usługi

System ten nie służy tylko do sprawdzenia ewidencji kierowców i pojazdów. Zawiera on również dodatkowe usługi, takie jak sprawdzenie autobusu, którym podróżujemy, sprawdzenie punktów karnych, wystosowanie wniosku i udostepnienie danych dotyczących pojazdu lub kierowcy, a także wniosek o uzyskanie danych statystycznych.

Do sprawdzenia w CEPIK historii pojazdu będziemy potrzebowali numeru rejestracyjnego, numeru VIN, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu. Usługa bezpieczny pojazd pozwala na sprawdzenie autobusu tylko po wpisaniu samego numeru rejestracyjnego. Sprawdzenie punktów karnych online wymaga założenia profilu zaufanego, tak samo jak usługa „Mój Pojazd”, w której możemy uzyskać informacje o swoim pojeździe (samochodzie czy motocyklu). 

W 2018 roku pojawiła się nowa wersja systemu – CEPIK 2.0. Został on rozbudowany o dodatkowe funkcjonalności, takie jak ewidencja posiadaczy kart parkingowych, dodatkowe dane dotyczące kierowców i pojazdów, profili kandydata na kierowcę oraz dane o instruktorach i egzaminatorach prawa jazdy. 

Sprawdziłeś pojazd i kończy Ci się ubezpieczenie?

Weryfikacja auta przez zakupem jest na pewno pomocna przy podjęciu właściwej decyzji. Tak samo należy podchodzić do ubezpieczenia OC. Jego zakres we wszystkich zakładach ubezpieczeń jest taki sam – jedyną różnica jest oferowana cena. Zachęcamy do skorzystania z porównywarki ubezpieczeń Wygodnie.pl, w której w kilka minut można obliczyć wysokość składki OC za polisę. Kalkulację można zapisać na później, rozłożyć płatność na raty, czy dobrać ubezpieczenie NNW i Assistance. W razie problemów nasza infolinia jest do Waszej dyspozycji.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również